Leczenie astmy alergicznej

Głównym punktem terapii astmy alergicznej jest profilaktyka – unikanie kontaktu astmatyka z czynnikiem uczulającym stanowi najlepszy sposób na ograniczenie ryzyka ataku czy rozwoju choroby. Jednak w niektórych przypadkach jest to niebywale trudne. O ile wykluczenie niektórych produktów spożywczych z diety jest stosunkowo łatwe, to nakazanie dziecku pozostać w domu wiosną, czyli w okresie pylenia roślin, może wydawać się wręcz niemożliwe.

Leczenie farmakologiczne

Dlatego astmatycy muszą stosować środki farmakologiczne. Przede wszystkim są to wziewne preparaty, pozwalające na szybkie i skuteczne rozszerzenie oskrzeli, co umożliwia wręcz natychmiastowe przywrócenie drożności dróg oddechowych. Oprócz glikokortykosteroidów i beta2-mimetyków wykorzystuje się też leki z grona mukolityków. To preparaty o właściwościach rozrzedzających zalegające pokłady wydzieliny i wzmagających jej odkrztuszanie. Oprócz tego można dodatkowo stosować leki OTC, łagodzące podrażnienia gardła np. w formie pastylek i drażetek do ssania z roślinnymi składnikami.

Inne formy leczenia astmy alergicznej

Do innych form leczenia astmy alergicznej należą:

• inhalacje z wykorzystaniem gorącej wody, soli i olejków eterycznych — z tymianku, mięty, lawendy, sosny, czy eukaliptusa;

• terapia celowana w przypadku ciężkich i lekoopornych postaci astmy atopowej;

• leczenie uzdrowiskowe i medycynę fizykalną np. w ramach pobytu w sanatorium;

• rehabilitację oddechową m.in. drenaż ułożeniowy, ćwiczenia aktywnego kaszlu, niezbyt intensywne ćwiczenia siłowe i wytrzymałościowe.