Utrudnione oddychanie, świszczący oddech, uciążliwy kaszel, ból w klatce piersiowej, pogorszona wydolność. To najczęściej wymieniane oznaki astmy oskrzelowej, która w wielu przypadkach ma podłoże alergiczne. U części pacjentów wraz z astmą pojawia się chrząkanie i chrypka – o czym mogą świadczyć takie symptomy?
Jakie są przyczyny chrząkania w astmie alergicznej?
W zdecydowanej większości przypadków chrząkanie w trakcie astmy oznacza zbliżający się atak duszności. Istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że właśnie w taki sposób astmatyk reaguje na zmniejszającą się drożność oskrzeli i stopniową utratę ilości doprowadzanego powietrza. Niejednokrotnie jest to także mechanizm obronny organizmu mający na celu usunięcie z dróg oddechowych alergenu znajdującego się w powietrzu np. pyłku roślinnego czy kurzu.
Równie częstym powodem chrząkania w astmie jest nadmiernie produkowana wydzielina oddechowa. Nie można zapominać, że astma jest przyczyną zbędnej plwociny, która może skutkować rozwojem wtórnych infekcji dróg oddechowych np. zapalenia zatok czy gardła. Astma to także częste napady kaszlu, którego rezultatem może być podrażnienie gardła, a to może prowokować odruchowe chrząkanie.
Problem chrypki i chrząkania może być także skutkiem stosowania leków przeciwastmatycznych. Mowa tu oczywiście o wziewnych glikokortykosteroidach. Co gorsza, nieprzestrzeganie zasad higieny jamy ustnej w trakcie farmakoterapii glikokortykosteroidami może doprowadzić do zmian grzybiczych. Wówczas istnieje prawdopodobieństwo, że grzybica rozprzestrzeni się także na układ oddechowy.
Chrypka i chrząkanie astmatyka może być uwarunkowane chorobą refluksową. Około 50% dorosłych pacjentów z astmą może borykać się z problemem zespołu GERD. Towarzysząca temu zgaga, skutkuje mniej lub bardziej nasilonym podrażnieniem przełyku, co w konsekwencji prowokuje do odchrząkiwania.
Jak zwalczyć chrząkanie w astmie?
Rozwiązanie problemu należy dostosować do jego przyczyny. W celu zapobiegania rozwojowi zmian grzybiczych konieczne jest regularne płukanie jamy ustnej i mycie zębów po wykonanych wziewach. Ponadto zaleca się także dezynfekcję ustnika inhalatora. Jeżeli jednak już dojdzie do rozwoju grzybicy, to wówczas poleca się wprowadzić leki przeciwgrzybicze.
Leczenie choroby refluksowej przeważnie wiąże się ze zmianą dotychczasowej diety. Konieczne jest ograniczenie lub wykluczenie produktów, które mogą nasilać refluks i zgagę (np. napoje gazowane, kofeina, słodycze, ciężkostrawne potrawy). W bardziej zaawansowanej postaci zespołu GERD astmatycy mogą potrzebować leków pozwalających na zmniejszenie wydzielania kwasu solnego (np. inhibitory pompy protonowej jak omeprazol), który determinuje podrażnienie przełyku i chrząkanie.
Nadmiar wydzieliny oddechowej może zostać ograniczony poprzez stosowanie leków mukolitycznych. Preparaty te mają za zadanie rozrzedzić zalegające pokłady śluzu i ułatwić astmatykom jego odkrztuszanie, co pozwala na oczyszczenie dróg oddechowego i zmniejszenie ryzyka rozwoju wtórnych infekcji.
Równie pomocne okażą się inhalacje przy użyciu roztworu soli fizjologicznej i olejków eterycznych. Nie tylko stanowią dodatkową formę oczyszczania, ale i pozwalają na nawilżenie dróg oddechowych. W kontekście nawilżenia dobrze jest rozważyć roślinne syropy, które pozwalają złagodzić podrażnienia gardła uwarunkowane uciążliwymi napadami kaszlu. Część syropów ma także działanie rozkurczające oskrzela, co jest wartościowe w zapobieganiu dusznościom.
Bibliografia:
- Sak I., et al. „Związek między astmą, kaszlem i refluksem krtaniowo-gardłowym u dzieci – doniesienia wstępne.” Alergia Astma Immunologia 2017, 22(4): 72-79.
- Balińska-Miśkiewicz W. „Diagnostyka i leczenie astmy oskrzelowej u osób dorosłych.” Farmacja Polska 2009, 65(11): 793-803.
- https://wylecz.to/uklad-oddechowy/nowotwory-pluc/
- https://www.cmpromed.pl/co-wywoluje-ciagle-chrzakanie-jak-pozbyc-sie-problemu/
- https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/objawy/ciagle-chrzakanie-przyczyny-aa-eJto-pBd1-gbPs.html