Czy astma alergiczna jest uleczalna?

Czy można wyleczyć astmę alergiczną?

Atopowa postać astmy jest przejawem nadwrażliwości organizmu na nadmierne uwalnianie przeciwciał IgE, co jest spowodowane poprzez kontakt z określonym bodźcem. Podstawą leczenia astmy alergicznej jest farmakoterapia preparatami wziewnymi. Czy stosowanie leków może doprowadzić do pełnego wyleczenia?

Jak wyleczyć astmę alergiczną?

 

Astma atopowa, podobnie jak i wiele innych problemów alergicznych, jest chorobą nieuleczalną. Przewlekła forma astmy sprawia, że jej leczenie jest objawowe i ukierunkowane głównie na kontrolowanie aktualnych niedogodności. Zadaniem lekarzy i pacjenta jest przede wszystkim unikanie kontaktu z bodźcem, który wyzwala niekomfortowe reakcje uczuleniowe, a także przeciwdziałanie występowaniu uciążliwych symptomów m.in. ograniczenie napadów kaszlu i duszności. Preparaty stosowane w leczeniu astmy wykazują działanie:

  • antyzapalne
  • rozszerzające drogi oddechowe
  • rozrzedzające zalegającą wydzielinę oddechową

Astma alergiczna a odczulanie

 

Immunoterapia to kolejny sposób na okiełznanie astmy. Podskórna i podjęzykowa immunoterapia polega na zamierzonym i całkowicie bezpiecznym drażnieniu układu odpornościowego przy zastosowaniu coraz to większych dawek czynnika wyzwalającego reakcję uczuleniową. Kontrolowany kontakt z alergenem ma na celu wypracowanie w organizmie tolerancji – wówczas atak astmatyczny może pojawiać się wyłącznie przy kontakcie z dużą dawką czynnika uczulającego np. astmatyk będzie mieć dostatecznie więcej czasu na zmianę otoczenia, w którym znajdują się drażniące pyłki roślinne czy zwierzęca sierść.

Po czym poznać, że immunoterapia okazała się skuteczna? Jednym z wyznaczników jest m.in. możliwość zmniejszenia dawki stosowanych leków wziewnych. Jeżeli pacjent wymaga użycia leków o mniejszej intensywności działania, to wówczas można przyjąć, że zmiany zapalne obecne w astmie nie są już tak silne jak wcześniej.

Ciężka astma alergiczna

 

Gdy powyższe metody zawodzą, a stan pacjenta ulega pogorszeniu i nie rokuje na poprawę, to wówczas występuje problem ciężkiej postaci astmy. W jej przypadku jedynym skutecznym sposobem na opanowanie stanu chorego jest zastosowanie leków biologicznych. W przypadku astmy alergicznej wykorzystuje się omalizumab – to gotowe przeciwciała, które są wymierzone wprost w IgE wyzwalające całą kaskadę nieprawidłowości związanych z dusznością i ograniczonym oddychaniem. Omalizumab jest rekomendowany głównie pacjentom, u których występuje uczulenie na alergeny całoroczne np. roztocze kurzu domowego czy sierść zwierząt. Leki biologiczne są także rekomendowane dla pacjentów, u których ataki astmy spowodowały konieczność hospitalizacji.

Profilaktyka w astmie – co robić, aby ograniczyć ryzyko napadu?

 

Jak zostało wcześniej wspomniane, leczenie astmy jest terapią objawową. Przeciwdziałanie występowaniu symptomów zapobiega zjawisku autoagresywnej produkcji przeciwciał IgE, które prowokują zmiany zapalne i prowadzą do pogorszenia stanu astmatyka. Chorzy muszą zmienić dotychczasowy styl życia i przestrzegać kilku istotnych zasad:

  • regularnie stosować leki i zawsze mieć przy sobie inhalator do wykonywania wziewów
  • wprowadzić regularną aktywność fizyczną o optymalnym stopniu intensywności
  • rozpocząć gimnastykę oddechową, która poprawi wydolność organizmu i zminimalizuje szansę występowania np. wtórnych infekcji oddechowych
  • zadbać o prawidłową masę ciała – wysoki poziom kortyzolu, który towarzyszy nadwadze i otyłości może zwiększa podatność organizmu na ataki duszności
  • ograniczyć kontakt z dymem tytoniowym i innymi zanieczyszczeniami powietrza
  • systematycznie wykonywać inhalacje i/lub sesje tlenoterapeutyczne
  • zadbać o optymalny balans między wysiłkiem a odpoczynkiem i unikać stresu

Bibliografia:

  1. Idzik K. „Czynniki środowiskowe i genetyczne wpływające na rozwój alergii dróg oddechowych.” Medycyna Środowiskowa 2012, 15(4): 142-149.
  2. Nittner-Marszalska M. „Immunoterapia alergenowa w astmie.” Medycyna po Dyplomie 2011, 9(186): 76-80.
  3. Holgate ST., Polosa R. „Treatment strategies for allergy and asthma.” Nature Reviews Immunology 2008, 8(3): 218-230.