Leczenie i kontrolowanie astmy alergicznej jest w głównej mierze skoncentrowane na farmakoterapii preparatami wziewnymi. Niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby astmatycy samodzielnie wspierali własny organizm w walce z uciążliwym schorzeniem. Jakie domowe sposoby na alergiczną postać astmy są godne polecenia?
Jak leczyć i kontrolować astmę alergiczną?
W przypadku astmy alergicznej atak duszności jest uwarunkowany kontaktem osoby uczulonej z czynnikiem wyzwalającym reakcję atopową. Alergeny są bardzo zróżnicowane. Z jednej strony mogą powodować napad astmy drogą wziewną (np. kurz, pyłki roślinne, zwierzęca sierść, substancje lotne zawarte w środkach chemicznych), z drugiej mogą nie być bezpośrednio związane z układem oddechowym (np. aspiryna, produkty spożywcze). Bez względu na rodzaj alergenu mechanizm rozwoju ataku astmatycznego jest taki sam – wskutek nasilenia reakcji zapalnych i wzmożonego wydzielania przeciwciał IgE dochodzi do:
- intensyfikacji produkcji plwociny oddechowej,
- nadmiernego napięcia mięśniówki gładkiej oskrzeli,
- rozwoju obrzęku w oskrzelach i tym samym zmniejszenia drożności dróg oddechowych.
Kontrola i leczenie astmy alergicznej to nie tylko unikanie kontaktu z czynnikami wywołującymi reakcje uczuleniowe czy regularne stosowanie wziewnych farmaceutyków. Zmiana dotychczasowego stylu życia oraz wprowadzenie kilku prostych, ale skutecznych sposobów sprawia, że układ oddechowy zyskuje dodatkowe wsparcie w walce z niedogodnościami uwarunkowanymi astmą. Które z domowych sposobów na astmę alergiczną są rzeczywiście wartościowe?
Inhalacje na astmę alergiczną
Jednym z najczęściej rekomendowanych sposobów jest wykonywanie inhalacji. Ciepła woda wraz z solą morską pozwalają na nawilżenie i oczyszczenie dróg oddechowych, co pozwala zminimalizować ryzyko napadu duszności. Ponadto inhalacje warto uzupełnić o olejki eteryczne (np. sosna, eukaliptus, świerk, mięta), którym przypisuje się pozytywny wpływ na zwiększenie drożności oskrzeli.
Regularne wietrzenie pomieszczeń i dbałość o jakość powietrza
Zbyt suche powietrze jest jednym z czynników ryzyka sprowokowania napadu duszności. Co więcej, osoby uczulone na kurz lub zwierzęcą sierść są zmuszone, aby regularnie wietrzyć pomieszczenia, aby zadbać o dostęp do świeżego powietrza. Oprócz tego dobrym rozwiązaniem może okazać sie zakup nawilżacza, regularne pranie przedmiotów osobistych (np. pościel, bielizna, piżamy, ręczniki) oraz ich wymiana na takie, które są wykonane z hipoalergicznych materiałów.
Warto jednak podkreślić, że osoby uczulone na pyłki roślinne muszą unikać wietrzenia pomieszczeń w sezonie pylenia! Istnieje bowiem szansa, że alergeny przedostaną się do wnętrza budynku i spowodują reakcję alergiczną.
Rola aktywności fizycznej w astmie alergicznej
- Poprawa ruchomości klatki piersiowej.
- Zwiększenie pojemności życiowej płuc.
- Polepszenie ogólnego poziomu wydolności.
- Wzmocnienie siły i wytrzymałości mięśni oddechowych.
- Wzrost adaptacji wysiłkowej organizmu na rosnący poziom zmęczenia.
Aktywność fizyczna dla astmatyka musi być niezbyt intensywna, bo w przeciwnym razie może doprowadzić do zaostrzenia ataku astmy. Ponadto należy pamiętać, że:
- W przypadku alergii na pyłki roślinne należy unikać ćwiczeń outdoorowych, zwłaszcza w okresie pylenia.
- Osoby uczulone na roztocza kurzu domowego muszą unikać ćwiczeń w zamkniętych i niesprzątanych pomieszczeniach.
- Sporty zimowe wiążą się z niską temperaturą i suchym powietrzem, co może wywołać skurcz oskrzeli i doprowadzić do ograniczenia drożności dróg oddechowych.
Odpowiednia dieta
Dieta bogata w antyoksydanty może mieć wartościowe znaczenie w kontekście tłumienia zmian zapalnych. W tym celu należy wzbogacić codzienną dietę o ciemne owoce, które są bogatym źródłem np. antocyjnaów i polifenoli – dlatego codzienne spożycie porcji jagód, malin czy borówek może okazać się dobrym sposobem dla astmatyków.
Ponadto nie można zapominać, że w niektórych przypadkach astma alergiczna jest związana z uczuleniem na konkretne produkty spożywcze. One natomiast mogą zwiększać szansą na alergie krzyżowe np. osoby z uczuleniem na pyłki traw mogą źle reagować na dania zawierające orzeszki ziemne, groch czy ziemniaki. Dieta eliminacyjna w astmie jest raczej rekomendowana osobom ze zdiagnozowanymi alergiami na konkretny produkt spożywczy np. soję, laktozę czy glutem. Co więcej, część dodatków do żywności może potęgować szansę na reakcje uczuleniowe np. glutaminian sodu.
Należy też dodać, że zmiany zapalne oskrzeli mogą być spowodowane przez zwiększony poziom kortyzolu, który jest rezultatem nadmiernej masy ciała.
Warto zadbać, aby w posiłkach wykorzystywać przyprawy o działaniu przeciwzapalnym i wykrztuśnym np. czosnek, imbir, majeranek czy tymianek. Co więcej, antyzapalne właściwości są domeną wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które warto suplementować – zwłaszcza w przypadku ograniczonego spożycia ryb i owoców morza.
Bibliografia:
- Lis K., Bartuzi Z. „Wpływ diety na występowanie i rozwój astmy.” Alergia Astma Immunologia 2019, 24(1): 2-7.
- Shregis JL., et al. „Herbal medicine for adults with asthma: a systematic review.” Journal of Asthma 2016, 53(6): 650-659.
- Skalicka-Woźniak K., Stepulak A. „Aktywność biologiczna i farmakologiczna olejków eterycznych w leczeniu i profilaktyce chorób infekcyjnych.” Postepy Higieny i Medycyny Doświadczalnej 2013, 67: 1000-1007.
- Pekkanen J., et al. „Analyzing atopic and non-atopic asthma.” European journal of epidemiology 2012, 27(4): 281-286.
- Carlsen KH., Hem E., Stensrud T. „Asthma in adolescent athletes.” Biritish Journal of Sports Medicine 2011, 45(16): 1266-1271.
- https://ginasthma.org/gina-reports/
- https://domwporzadku.com/article/astma-jak-sprzatac-by-nie-nasilac-jej-objawow