metody naturalne leczenia astmy

Leczenie naturalne astmy alergicznej

Astma alergiczna stanowi jedną z najczęstszych postaci dychawicy oskrzelowej. Wyjątkowo silna reakcja uczuleniowa jest przyczyną wielu uciążliwych objawów, które powodują mocny dyskomfort codziennego życia pacjenta. Czy astma alergiczna musi być leczona wyłącznie za pomocą środków farmakologicznych? Czy istnieją naturalne sposoby na ograniczenie uczulenia?

Astma alergiczna – na czym polega

 

Astma atopowa, lepiej znana jako astma alergiczna, jest chorobą spowodowaną nieprawidłową reakcją systemu odpornościowego. Układ immunologiczny pod wpływem czynnika drażniącego – alergenu – prowadzi do wyzwolenia przeciwciał IgE, co w połączeniu z antygenami wyzwala atak astmatyczny. Ten natomiast jest efektem nadmiernego skurczu oskrzeli, który jest uwarunkowany przez:
• obrzęk błony śluzowej oskrzeli
• wzmożoną produkcję gęstej wydzieliny
• nadmierny skurcz mięśniówki dróg oddechowych

W wyniku tego dochodzi do odczuwalnego pogorszenia drożności przewodów oddechowych, a w konsekwencji napadu duszności (wydechowej). Astma odznacza się występowaniem specyficznych objawów:
• świszczącego oddechu
• bólu i ucisku w klatce piersiowej
• szybsze męczenie się i brak energii
• napadowego, suchego i meczącego kaszlu

W astmie alergicznej bardzo często odnotowuje się występowanie alergicznego nieżytu nosa. Katarowi może dodatkowo towarzyszyć obrzęk błon śluzowych, stan zapalny spojówek, nadmierne łzawienie i opuchnięta twarz.

Co powoduje astmę alergiczną?

 

Alergenem może być tak naprawdę wszystko! Nadwrażliwość organizmu może dotyczyć różnych czynników środowiska zewnętrznego, co w momencie kontaktu wyzwala bardzo silną reakcję uczuleniową. Jednak w przypadku astmy można powiedzieć o typowych alergenach, które przeważnie stanowią przyczynę występującego problemu. Najczęściej mowa o:
• kurzu i roztoczu domowym
• komponentach kosmetyków
• pyłkach roślinnych np. topola
• zanieczyszczeniach powietrza
• niektórych lekach lub ich składnikac.

Naturalne sposoby na astmę alergiczną

 

Mogłoby się wydawać, że nie ma skutecznej metody na naturalne opanowanie astmy. Jednak istnieją pewne sposoby, które mogą okazać się wartościowe dla alergików cierpiących z powodu tej choroby. W pierwszej kolejności należy wymienić inhalacje – kuracje oddechowe przy pomocy roztworu soli i gorącej wody jest niezwykle korzystne w poprawie drożności dróg oddechowych. Cennym wsparciem może okazać się dodatek ziołowych olejków eterycznych np. z tymianku, mięty, lawendy, sosny, czy eukaliptusa. Będą świetną opcją dla rozrzedzenia zalegającej wydzieliny, co pozwoli na ograniczenie szans wtórnych infekcji układu oddechowego.

Innym sposobem jest wzbogacenie codziennej diety w przyprawy, które mają właściwości przeciwzapalne, wykrztuśne i wspomagające radzenie sobie z chorobotwórczymi mikroorganizmami. Oprócz wspomnianego tymianku warto wymienić czosnek, imbir, kurkumę, pieprz oraz majeranek.
Wszystko jest jednak uzależnione od alergenu wyzwalającego astmę. W przypadku roztoczy można zainwestować w specjalne aerozole do pomieszczeń albo wykonać zabieg zwany ozonowaniem (jest bardzo skuteczny w kontekście dezynfekcji – sprawdzi się również i w tym przypadku).
Do naturalnych sposobów leczenia astmy należy zaliczyć medycynę uzdrowiskową. Kuracje pitne wodami mineralnymi, terapia oddechowa w grocie solnej, zabiegi borowinowe czy gimnastyka i ćwiczenia aktywnego kaszlu mogą być pomocne w poprawie stanu oraz ułatwić radzenie sobie z atakami dychawicy oskrzelowej.

Bibliografia:
1. https://odporna.pl/naturalne-metody-leczenia-astmy/
2. https://bonavita.pl/astma-dziecieca-domowe-sposoby-ziola-na-astme