Reakcje alergiczne mogą powodować mniej lub bardziej uciążliwe objawy. Atopowa postać astmy stanowi jednak przyczynę poważnych niedogodności, które w niektórych przypadkach mogą zagrażać życiu alergika. Jak sobie radzić z napadem astmy alergicznej?
Napad astmy – przyczyny i objawy
Atak czy też napad astmy atopowej stanowi efekt kontaktu osoby chorej z alergenem. W wyniku tego organizm astmatyka przeprowadza reakcję obronną, która polega na wzroście poziomu przeciwciał IgE powodujących następujące niedogodności:
• wzrost napięcia mięśniówki oskrzeli
• pojawienie się obrzęku błony śluzowej
• wzmożenie produkcji wydzieliny oddechowej
Efektem tego jest ograniczenie drożności dróg oddechowych, co skutkuje dusznościami. Astma atopowa powoduje też szereg innych problemów, które utrudniają chorym codzienne funkcjonowanie m.in. napadowy suchy kaszel, świszczący oddech, osłabienie i szybsze odczuwanie zmęczenia, pogorszenie samopoczucia, czy zwiększone ryzyko wtórnych infekcji układu oddechowego.
Co stanowi przyczynę astmy alergicznej? Lista alergenów wywołujących reakcję uczuleniową jest naprawdę długa i tak naprawdę każdy czynnik może być przyczyną nadwrażliwości. Niemniej jednak w przypadku astmy najczęściej wspomina się o:
• pyłkach roślinnych
• sierści zwierząt np. kotów
• części produktów spożywczych
• stresie i silnych emocjach np. gniewie
• niektórych środkach farmakologicznych
• środkach chemicznych np. składniki kosmetyków
• czynnikach atmosferycznych np. zimnym powietrzu
• zanieczyszczeniach powietrza – zarówno pyły, jak i substancje chemiczne
Jak zareagować podczas napadu duszności u astmatyka?
Najważniejsze to nie ulegać panice! Jeżeli osoba w trakcie ataku zauważy nerwowość i dezorientację drugiej osoby, to emocje mogą jedynie jej zaszkodzić i doprowadzić do zaostrzenia duszności. Pierwszym krokiem jest usunięcie alergenu, który spowodował napad astmy – sposób jego pozbycia się jest uzależniony od samego czynnika. Kolejnym punktem jest jak najszybsze podanie niezbędnych leków.
Leczenie astmy alergicznej polega na stosowaniu wziewnych środków farmakologicznych. W przypadku ataku astmy należy użyć leków o działaniu doraźnym (krótkotrwałe beta2-mimetyki), które powodują natychmiastowe rozszerzenie oskrzeli. Oprócz nich astmatycy stosują inne leki wziewne, które mają za zadanie kontrolować stan chorego, ograniczyć zaostrzenie uczulenia i zminimalizować częstotliwość występowania reakcji alergicznych. Mowa tu o długotrwale działających beta2-mimetykach i przeciwzapalnych glikokortykosteroidach – niezwykle często środki te są dostępne w postaci jednego preparatu złożonego.
Oprócz tego należy zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo chorego. Dlatego podczas napadu trzeba pomóc astmatykowi w znalezieniu wygodnej pozycji – pozwoli to ograniczyć szansę na zadławienie się, a także nieco wyciszyć chorego i wspomóc złagodzenie ataku. Równie ważną kwestią jest pozbycie się wszelkich elementów garderoby, które mogą powodować ucisk szyi i tym samym stanowić dodatkowy problem w odzyskaniu prawidłowego oddechu. W związku z tym w trakcie ataku astmy trzeba pozbyć się apaszek, krawatów, chust, łańcuszków i innych akcesoriów, które znajdują się w tej części ciała.
Bibliografia:
1. Indinnimeo L., Chiappini E., Miraglia del Giudice M. „Guideline on management of acute asthma attach in children by Italian Society of Pediatrics.” Italian Journal of Pediatrics 2018, 44(1): 1-10.
2. Beasley R., Semprini A., Mitchell EA. „Risk factors for asthma: is prevention possible?.” The Lancet 2015, 386(9998): 1075-1085.