Co to jest astma alergiczna?
Astma alergiczna jest czasami nazywana również astmą atopową. Choroba ta jest reakcją zapalną dolnych dróg oddechowych, do której dochodzi w wyniku kontaktu z alergenami. Astma alergiczna najczęściej dotyka dzieci w wieku od 2 do 5 lat. U większości z tych dzieci astma alergiczna mija z wiekiem. Dzieci mogą dziedziczyć astmę po rodzicach.
Jakie są przyczyny występowania astmy alergicznej?
Przyczyną astmy alergicznej jest wrodzona nadwrażliwość oskrzeli na określone czynniki. Czynniki wywołujące tę reakcję są nazywane alergenami. Do najpopularniejszych alergenów należą: pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt, dym tytoniowy oraz czynniki pokarmowe.
Alergen przenika przez błony śluzowe dróg oddechowych. Po wniknięciu do organizmu alergen napotyka komórki obronne – mastocyty. Mastocyty w wyniku kontaktu z alergenem ulegają degranulacji i uwolnieniu substancji bioaktywnych m.in. histaminy, prostaglandyn i leukotrienów. Uwolnione substancje pogłębiają stan zapalny organizmu.
Jakie są objawy astmy alergicznej?
Najczęstsze objawy astmy alergicznej:
- świszczący kaszel
- kaszel w nocy
- kaszel pojawiający się okresowo
- napady kaszlu po wysiłku
- przedłużający się kaszel po infekcji
- napady duszności ustępujące dopiero po podaniu leku
- uczucie ucisku w klatce piersiowej
Astmie alergicznej mogą towarzyszyć również objawy związane z innymi chorobami na tle alergicznym np. atopowym zapaleniem skóry czy katarem siennym.
Jak leczyć astmę alergiczną?
Najlepszym metodą na zmniejszenie nasilenia objawów astmy jest identyfikacja czynnika będącego alergenem i unikanie go. Jednak nie zawsze jest to możliwe. W takiej sytuacji z pomocą mogą przyjść odpowiednie leki.
Aby zredukować stan zapalny i napady kaszlu podaje się następujące leki:
- kortykosteroidy
- leki przeciwhistaminowe
- leki przeciwzapalne
Niektórzy pacjenci mogą być szczególnie oporni na leczenie i pomimo stosowanych leków nadal dotykają ich nasilone objawy astmy alergicznej. Warto wtedy rozważyć rozpoczęcie immunoterapii swoistej. Terapia ta polega na stopniowym podawaniu rosnących dawek alergenu, aby wywołać tolerancję.
Domowe sposoby na astmę alergiczną
Podstawowym sposobem leczenia każdego rodzaju astmy powinna być farmakoterapia. Jednak domowe sposoby mogą być dobrym uzupełnieniem terapii.
- inhalacje z wykorzystaniem soli fizjologicznej
- stosowanie ziół hamujących reakcję alergiczną i zapalną
- spożywanie miodu, który łagodzi kaszel