Pierwsza pomoc w ataku astmy.

Pierwsza pomoc w ataku astmy alergicznej – co zrobić krok po kroku?

Astma to jedna z najpopularniejszych chorób alergicznych, która wymaga leczenia farmakologicznego i może stanowić poważne zagrożenie dla życia pacjenta. Astmatycy i ich najbliższe otoczenie muszą być przygotowani, aby skutecznie zareagować w przypadku niebezpiecznego napadu duszności. Co należy zrobić w celu przeciwdziałania astmie? Jak wygląda pierwsza pomoc osobom borykającym się z problemem astmy?

Atak astmy alergicznej – przyczyny i objawy

 

Główną przyczyną napadu astmy jest kontakt organizmu z czynnikiem drażniącym, który wywołuje reakcję organiczną. Alergenem może być tak naprawdę wszystko – najczęściej są to pyłki roślinne, zwierzęca sierść, niektóre produkty spożywcze, leki, nadmierny stres, kurz, intensywny wysiłek fizyczny, dym tytoniowy, smog czy zimne powietrze. Wskutek kontaktu z alergenem następuje zmniejszenie drożności dróg oddechowych (oskrzeli) i zwiększenie napięcia ich mięśniówki oraz wzmożenie wydzielania plwociny. Efektem tego jest odczuwanie duszności oraz szereg dodatkowych objawów:

  • problemy z mową;
  • świszczący oddech;
  • ból w klatce piersiowej;
  • zmiana kolorytu skóry (blada, sina).

Co zrobić w przypadku ataku astmy?

 

W niektórych przypadkach atak astmy może być niespodziewany, co sprawia, że chory nie zdąży właściwie zareagować. Wówczas narastająca duszność uniemożliwia mu samodzielne zastosowanie leku przeciwastmatycznego i niezbędna jest pomoc osób trzecich. Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku napadu astmy alergicznej?

  1. Przede wszystkim należy zacząć od zabezpieczenia miejsca, pozbycia się wszelkich niepotrzebnych przedmiotów i zagwarantowania choremu wygodnej pozycji.
  2. Jeżeli istnieje taka możliwość, to należy usunąć alergen, który doprowadził do występowania ataku.
  3. Niezbędne jest zapewnienie astmatykowi dostępu do świeżego powietrza – należy rozpiąć kołnierz w koszuli, zdjąć krawat, apaszkę lub biżuterię znajdującą się na karku, a jeżeli jest taka możliwość to otworzyć okna (w trakcie sezonu pylenia niech pozostaną zamknięte, gdyż pyłki roślinne mogą zaostrzyć stan). Dodatkowym wsparciem może być włączenie nawilżacza powietrza.
  4. Jeżeli chory jest w stanie przyjąć leki, to należy mu je podać i pomóc w aplikacji wziewu. Przeważnie po zastosowaniu preparatu jego stan ulega poprawie.
  5. W sytuacji gdy astmatyk nie posiada przy sobie leków, to wówczas należy niezwłocznie zadzwonić po ratownictwo medyczne. Podczas oczekiwania na przyjazd służb medycznych trzeba zadbać o spokój chorego – narastający stres i skrajne emocje będą dodatkowym czynnikiem nasilającym występowanie duszności.
  6. W niektórych przypadkach osoby chorujące na astmę mogą stracić przytomność. Trzeba wówczas ocenić czy chory oddycha – jeżeli nie, to należy bezzwłocznie rozpocząć resuscytację.
  7. Obowiązkowo należy pozostać przy poszkodowanym do momentu pojawienia się ratowników medycznych.

 

Czy można przeciwdziałać atakowi astmy domowymi sposobami?

 

Astma jest chorobą, która jest kontrolowana i zwalczana za pomocą farmakoterapii. Astmatycy wykorzystują wziewy z krótko działającymi beta2-mimetykami (SABA) o doraźnym oddziaływaniu na układ oddechowy. Ich natychmiastowe działanie na oskrzela pozwala w krótkim czasie opanować problem związany z dusznością. Stosowanie inhalacji na bazie soli, ziół i olejków eterycznych to dobre uzupełnienie leczenia farmakologicznego. Niemniej jednak tego typu sposoby nie będą skuteczne w przypadku niespodziewanego napadu astmy – wówczas należy postępować wedle wcześniej opisanej procedury.

Bibliografia:

  1. https://www.ratowniczy.net/atak-astmy-pierwsza-pomoc/
  2. https://kursyratownictwa.pl/2020/02/18/atak-astmy-pierwsza-pomoc/
  3. https://www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/212059,dusznosc-atak-astmy